niedziela, 17 lipca 2016

Pociągi w Chinach - rodzaje pociągów

Odległości pomiędzy miastami w Chinach są ogromne, więc może wydawać się, że przemieszczanie się pomiędzy miastami musi zajmować kilka do kilkanastu godzin.

Przykładowo trasa:
  • Pekin - Xi'an, to 1 085 km
  • Pekin - Shanghai, to 1 214 km
  • Pekin - Kanton, to 2 120 km.
Dlatego też jeżeli komuś zależy na jak najszybszy przemieszczaniu się pomiędzy miastami, to wybiera samolot, który jest zdecydowanie najdroższą możliwością.

Natomiast alternatywnym sposobem poruszania się po Chinach są pociągi, które różnią się szybkością, jakością i oczywiście ceną.


Super szybki pociąg osiągający prędkość ok. 300 km/h



W Chinach rodzaj pociągu oznacza się literką i pociągi można podzielić na następujące kategorie:

Bardzo ładne, szybkie i nowoczesne pociągi:
  • G - najszybszy pociąg, najwygodniejszy i najdroższy, osiąga prędkość do 350 km/h;
  • D - bardzo szybki, ale wolniejszy niż pociąg G; osiąga prędkość do 250 km/h, ale jakościowo bardzo podobny do pociągu G;
  • C - również bardzo nowoczesny pociąg, osiąga prędkość do 200 km/h, najczęściej kursuje pomiędzy dwoma sąsiednimi miastami.
Pociągi stare, podróż zajmuje bardzo długo, zatrzymują się na większej ilości stacji:
  • Z - najczęściej pociągi nocne, podróż zajmuje dłużej, ale rozkład pociągu najczęściej jest tak skonstruowany, że wsiada się wieczorem do pociągu, a rano jest się na miejscu. Pociągi mają najczęściej tylko miejsca sypialne.
  • T - pociągi tanie, które łączą duże miasta, osiągają prędkość do 140 km/h, zatrzymują się tylko w dużych miastach, ale i tak podróż jest bardzo długa;
  • K - pociągi bardzo tanie, bardzo wolne, osiągają prędkość do 120 km/h, zdecydowanie dla osób, którym nie zależy na czasie, a chcą zaoszczędzić sporo pieniędzy. Przy okazji w takim pociągu można zobaczyć jak podróżują zwykli Chińczycy. 
Są jeszcze pociągi bez literek, które są pociągami najwolniejszymi i najtańszymi, zatrzymują się na każdej stacji. Ponadto, w przypadku spotkania się dwóch pociągów, pociągi beznumerkowe muszą przepuścić wszystkie szybsze pociągi, a przez to mogą być opóźnione.

W pociągach cena biletów jest również zależna od rodzaju wybranego miejsca. Można kupić miejsce:
  • hard seat - czyli twarde siedzenia, są to najbardziej zatłoczone miejsca i najmniej wygodne, ale bilety są najtańsze. Ponadto, osoby, które nie mają biletów na miejsca siedzące stoją w alejkach w wagonach z miejscami hard seat, w takich wagonach jest zwykle 5 miejsc w rzędzie;
  • soft seat - miękkie, wygodne siedzenia, po 4 miejsca w rzędzie;
  • hard sleeper - 6 łóżek w przedziale, na twardych materacach;
  • soft sleeper - 4 łóżka w przedziale, bardzo wygodne, miękkie, spokojnie można sie wyspać, jest tez kontakt i czajnik. 
We wszystkich pociągach jest swobodny dostęp do wrzątku, wiec wszyscy Chińczycy mogą spokojnie zalewać swoje termosy na herbaty oraz chińskie zupki, których zapach cały czas roznosi się po pociągu. 

Poza powyższymi pociągami jest jeszcze jeden rodzaj pociągu, który spodobał mi się najbardziej, jest to kolejka magnetyczna kursująca pomiędzy Szanghai'em, a lotniskiem Pudong. Trasę 30 km pokonuje w około 8 minut i jej prędkość dochodzi nawet do 430 km/h! Bilet na taką kolejkę kosztuje 50 yuan, ale o czym warto pamiętać jeżeli tego samego dnia jest Twój lot z lotniska Pudong, to przysługuje 20% zniżka! :)

Zdecydowanie polecam przejechać się taką kolejką, nawet w formie atrakcje turystycznej. Można odczuć tę prędkość na własnej skórze, a przy okazji podziwiać widoki pięknych Chin.


kolejka magnetyczna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz